Начало

За съда

Пресцентър

Полезно

Обяви

Контакти

Новини
Окръжен съд Варна

Официални имейли на Окръжен съд Варна:

ВАЖНО: Максималният размер на прикачените файлове не трябва да превишава 12МB.
Документи, които не са изпратени на официалните имейли на съда, не се считат за редовно подадени!

За първи път тази година стажанти по право по проект "Студентски практики" участваха в симулиран наказателен процес в Окръжен съд Варна.

Студенти от Варненския свободен университет, четвърти курс, влязоха в ролите на съдия, прокурор, адвокат и подсъдим. Техните ментори - Светослава Колева, Марин Атанасов и Светла Даскалова - съдии в Наказателно отделение, влязоха в още по-непознати роли - на частен обвинител, втори адвокат и съдебен заседател. Симулираният процес дава възможност за задълбочаване на практическите аспекти на практиката, смятат менторите.

DSC 0349 1smDSC 0394 1sm

Наказателният процес с участието на стажанти по право беше по реален казус - дело за грабеж, извършено в условията на рецидив. Студентите имаха честта за първи път да облекат тогите на съдия и прокурор, за да влязат в ролите. Четвъртокурсниците Стиляна Петрова и Карина Кирилова почувстваха отговорността да ръководиш съдебно заседание, да взимаш непосредствени решения, да отсъждаш. Стиляна сподели, че учи право, за да преследва мечтата си да стане съдия. А според Карина най-голямо е удовлетворението на един съдия, когато има справедлив процес.

Друг четвъртокурсник от Варненския свободен университет - Милен Миленов,  влезе в ролята на защитник на подсъдимия. Той сподели, че след като са „договорили“ със своя повереник, че наказателно делото ще се „разгледа“ в условията на съкратено съдебно следствие, той е решил, че няма нужда от особена подготовка за „заседанието“, а се е оказало друго.  Младият мъж сподели, че не вижда себе си като адвокат, а по- скоро като прокурор, тъй като много често е чувал за себе си, че има критично мислене. Конкретни планове за бъдещето не бърза да прави, макар че скоро ще завърши.

Диана Кескинова влезе в ролята на прокурор. Тя сподели, че въпреки сухата материя на правото не съжалява за избора си и се надява да има професионална реализация в съда.  Христиана Елисеева също се вижда като прокурор в бъдеще и затова с вълнение е влязла в роля. Смята, че изборът на висше образование е лично решение на всеки един човек, а този избор определя бъдещето му.

Според младите хора основен проблеми в обществото ни е липсата на ценностна система, както и ниската култура сред подрастващите. Това е причината да не се намира смисъл в образованието, което пък е сериозна предпоставка за нарастване процента на криминално проявените без образование, според бъдещите юристи.

Симулираният процес завърши с постановяване на присъда. „Подсъдимият“ бе признат за виновен за извършеното престъпление, като съдът определи наказание „лишаване от свобода“ за срок от 8 години при строг режим, в затвор.

Практиката на студентите по право от Варненския свободен университет продължава с още професионални предизвикателства, подготвени от техните ментори.