Варненският окръжен съд определи мярка за неотклонение „домашен арест“ спрямо 53-годишен мъж от Варна до разглеждане на делото за неговата екстрадиция в Унгария. Той се издирва от властите там за изтърпяване на присъда от 4 години „лишаване от свобода“ за трафик на хора.
Европейската заповед за ареста му е била издадена на 21 май тази година от Общия съд в град Сегед. Мъжът е бил задържан на 29 август, на адреса на който живее във Варна. Тъй като не е бил получен превод на заповедта на български език, той е бил освободен след изтичане на 72 часовото му задържане на 1 септември т.г.
Присъдата от унгарските власти е за участието на 53-годишния мъж в трафик на 15 мигранти – афганистанци, пакистанци и индийци, които той превозил през декември 2021 година до Унгария. За престъплението е бил осъден на 4 години затвор, от които му остава да изтърпи малко над 3 години и 2 месеца, след като било приспаднато предварителното му задържане.
При проверка за „двойна наказуемост“, съгласно изискването за Закона за екстрадицията и европейската заповед за арест, беше установено че деянията представляват престъпление и по българския Наказателен кодекс.
В съдебното заседание, защитата на мъжа поиска да не му бъде определяна най- тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“. Искането беше мотивирано с чистото съдебно минало на мъжа, постоянния адрес, наличието на дете, за което се грижи сам, както и с факта, че не е направил опит да се укрие, след като веднъж е бил задържан и след това освободен. Пред съда беше декларирано, че мъжът не желае да бъде предаден доброволно на унгарските власти, а иска да изтърпи присъдата си у нас.
Съдебният състав на Варненски окръжен съд съобрази всички представени доказателства и становища и прецени, че искането за временното задържане на 53-годишия мъж отговаря на изискванията на Закон за екстрадицията и европейската заповед за арест (ЗЕЕЗА). Съдът посочи, че определянето на мярка за неотклонение цели осигуряването на лицето в предстоящото производството за екстрадиция. А доколкото мъжът веднъж е бил задържан и след това е бил освободен и не е направил опит да се укрие, към момента не може да се приеме за реална подобна опасност. Поради което прецени, че спрямо 53-годишния мъж може да бъде взема и по-лека мярка за неотклонение – „домашен арест“, контролиран с електронно средство за наблюдение.
Определението на съда подлежи на протест, като в този случай делото ще бъде разгледано пред въззивна инстанция на 10.09.2024 г.