Съдът върна делото на прокурора за допълнително разследване
В свое заседание Окръжен съд – Варна разгледа частно наказателно дело по жалба на Ангел А. срещу постановление на Окръжна прокуратура –Варна за прекратяване на досъдебно производство водено срещу неизвестен извършител за смъртта на 13 души и нанасяне на значителни имуществени вреди, в следствие на наводнението на 19.06.2014г. в кв. Аспарухово във Варна. Съдебният състав отмени постановлението на прокуратурата от 04.01.2018г. и върна делото на ВОП за изпълнение на указанията по приложението на закона.
Във внесената в съда жалба, защитата на Ангел А. е посочила, че не е доволна от постановлението на ВОП за прекратяването на наказателното производство, водено срещу неизвестен извършител за престъпление за причинена смърт поради незнание или немарливо изпълнение на занятие или на друга правно регламентирана дейност, представляващи източник на повишена опасност.
Предвиденото наказание за това престъпление е лишаване от свобода от една до шест години.
В определението на съда е посочено, че прокурорът е длъжен да спазва изискванията при разследването визирани в разпоредбите на НПКНаказателнопроцесуален кодекс, които задължават него и разследващите органи да осигурят законосъобразно провеждане на същото, като то следва да доведе до разкриването на обективната истина. За да е законосъобразно едно разследване то следва да е обективно, всестранно и пълно. Според Варненският окръжен съд проведеното разследване в рамките на досъдебното производство не е всестранно и пълно, а от там се явява и незаконосъобразно.
Според съдът, в конкретния случай следва ВОП да установи, има ли допуснати нарушения от съответни длъжностни лица, които да са в пряка причинно-следствена връзка с настъпилия вредоносен резултат и ако има такива, то съответните длъжностни лица били ли са длъжни и могли ли са да предвидят обществено опасните последици?
В определението се изтъква, че при формиране на вътрешното си убеждение прокурорът е обобщил заключенията на вещите лица, което е съществено процесуално нарушение довело до ограничаване на правата на страните в процеса.
С оглед на изложеното по-горе съдът отмени постановлението на ВОП за прекратяване на наказателното производство и върна делото за събиране на допълнителни доказателства, които да отговорят на поставения от съда по-горе въпрос, а от там и на въпроса има ли извършено престъпление от общ характер и от кое лице.
Определението подлежи на жалба или протест в 7 дневен срок от връчване на преписите пред Апелативен съд – Варна.